Literárno-dejepisná exkurzia žiakov 7.- 9. ročníka

15. október 2024

Ani sychravé ráno nemohlo pokaziť našu dobrú náladu, s ktorou sme nastupovali do autobusu, aby sme sa vydali na cestu za poznávaním trochu inak, ako sme zvyknutí. Smerovali sme na exkurziu do Revúcej a Rimavskej Soboty.

V budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej nás upútali stále expozície, z ktorých úvodná približuje históriu mesta, dôležité udalosti a osobnosti súvisiace so založením prvej slovenskej strednej školy. Jedným z najznámejších  študentov tejto školy, ktorého meno poznáme z hodín literárnej výchovy, bol spisovateľ Martin Kukučín. Vo svojich poviedkach zo študentských čias sa vracia práve k rokom stráveným na tomto gymnáziu.

Atmosféru vzdelávania v danom čase približuje dobovo zariadená trieda, v ktorej nechýbajú školské lavice, tabuľa, katedra, učebné pomôcky,  učebnice, rukopisy a matrika gymnázia. Školský život približuje aj interiér dobovej zborovne. Súčasťou expozície múzea je čierna kuchyňa. Tá ponúka prehliadku predmetov kultúrnej hodnoty z oblasti ľudovej kultúry a pripomína spôsob stravovanie sa v prvej slovenskej strednej škole. V areáli múzea je situovaný Park slovenských národovcov, v ňom sa nachádzajú dve busty – Dr. Ivana Branislava Zocha a Samuela Ormisa.

Naše nasledujúce kroky v Revúcej smerovali do interaktívneho múzea LITTERRA, ktoré vzniklo v druhej historickej budove Prvého slovenského gymnázia. Tam sme sa vrátili do sveta ľudových rozprávok, komiksov, histórie písma. Vyvrcholením celej prehliadky bol pre nás priestor podkrovia s ďalekohľadmi, atlasmi, glóbusmi, kompasmi, VR boxami. Objavovali sme cestu, ktorou ľudstvo prešlo pri spoznávaní našej planéty a sveta mimo nej.

Rimavská Sobota nás popoludní vítala pekným počasím a stálou expozíciou v G-M múzeu. Zaujala nás aktuálna výstava Doba ľadová z Budapešti.

Žiačky 9. A triedy

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *